1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...
چند باور در مورد پرواز و هواپیما
10 سپتامبر

چند باور در مورد پرواز و هواپیما

چند باور در مورد هواپیما و پرواز، درست یا غلط ؟

پرواز این روزها خیلی عادی به شمار می آید، معمولا همه ما تصور می کنیم که همه چیز را در مورد آن می دانیم اما آیا این تصور واقعا درست است یا خیر ؟ برخی از حقایق اثبات شده که علی رغم تصور حقیقی نیستند و می توانند در هنگام حادثه مرز بین مرگ و زندگی را مشخص کنند در حالی که برخی دیگر فقط تجربه داشتن سفری بهتر را به شما می دهند. با مطالعه مطالب زیر توانایی خود را در تشخیص درست یا غلط بسنجید .

۱)اگر فرد بیماری در هواپیما حضور داشته باشد ، احتمال انتقال بیماری بیشتر است.
غلط .

ایرلاین ها به فیلتر HEPA مجهز هستند که قادر به از بین بردن حتی SARS و هر گونه میکروب می باشند . ۹۵ % از کل ویروسها و جرم ها از این طریق از بین می برند و بدین صورت هوای درون کابین هواپیما از هر نقطه ای بر روی زمین پاکیزه تر و امن تر است. روشن است که اگر دقیقا کنار که فردی بیمار است بنشینید احتمال بروز بیماری بیشتر است اما این شرایط در هواپیما تشدید نمی شود .

۲) صندلی های نزدیک بال امن ترین قسمت در هواپیما هستند.
غلط .

وسط هواپیما فقط در زمان آتش سوزی امن‌ترین قسمت هواپیما است چون با درب خروج ۵ ردیف فاصله دارد. مهندسین خبره با بررسی اطلاعات مربوط به تصادفات هواپیمایی مسافربری بین سالهای ۱۹۷۱_۲۰۰۵ به این نتیجه رسیدند که افرادی که در انتهای هواپیما نشسته اند ۴۱ % بیشتر از دیگر افراد شانس نجات پیدا کردن دارند .

۳) صاعقه می تواند باعث سقوط هواپیما شود.
درست !

با توجه به تغییرات مدرنی که در ساخت هواپیماها اعمال شده ، رخ دادن حوادث هوایی به دلیل وجود صاعقه تبدیل به اتفاقی نادر شده است ، چرا که بدنه هواپیماها به گونه ای طراحی شده که صاعقه را پس می زند با اینکه هنوز هم شانس اندکی برای برخورد صاعقه با هواپیما وجود دارد ولی آخرین باری که این اتفاق رخ داد در سال ۱۹۶۳ بود .

۴ ) از اکثر تصادفات هواپیمایی نمی توان جان سالم به در برد.
غلط .

۹۵ % از کل افرادی که در یک حادثه هواپیمایی حضور دارند ، نجات پیدا می کنند . بیشتر تصادفات در واقع بدون تلفات جانی هستند ، در حالی که در باقی تصادفات برای مثال حادثه شهر سیوکاسی در سال ۱۹۸۹ (هواپیمای آمریکایی،پرواز ۲۳۲ ) در شرایطی که به نظر غیر ممکن می رسید نیمی از مسافرین نجات یافتند .

اطلاعاتی در مورد حوادث هوایی

اغلب اطلاعاتی که در مورد تصادفات هوایی داریم غلط هستند اغلب مردم تصور می کنند که نجات یافتن از یک سانحه هوایی غیر ممکن است در حالی که این فقط یک باور غلط است بزرگترین تراژدی های هوایی در ذهن ما باقی می مانند آنها فجایعی واقعی هستند. حوادثی که در آنها همه جان خود را از دست دادند : valajet 592 در فلوریدا ۸۰۰ TWA در آتلانتیک Swiss air 111 در نوا اسکاتیا Egypt Air 990 برف از آتلانتیک pan Am 103 بر فراز لاکربی.
صرف نظر از این فجایع حقیقت این است که در بیشتر سوانح هوایی افراد نجات پیدا می کنند . در واقع ، طبق آمار ۹۵٫۷% از مسافرین در یک تصادف هوایی جان سالم به در می برنند . زمانی که کمیته ایمنی حمل و نقل ملی آمار سوانح هوایی را بین سالهای ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۵ را که شامل ۵۳۴۸۷ مسافر می شد مطالعه کرد به این نتیجه رسیدند که ۵۱۲۰۷ نفر از آنها نجات یافته اند .

۵) سفرهای هوایی از مسافرت با ماشین امن تر است.
درست .

انستیتو تحقیقات حمل و نقل دانشگاه میشیگان اعلام کرد که رانندگی به مراتب خطرناک تر از پرواز است. طبق آمار ، رانندگی کردن در مسافتی برابر با یک پروازبا هواپیمای مسافربری، ۶۵ درصد بیشتر ریسک آسیب دیدگی وجود دارد.

۶) افزایش قابل توجهی در میزان برخورد پرندگان با هواپیما ها وجود داشته است.
درست .

همه ما واقعه شگفت انگیز هادسون رابه خاطر می آوریم ، زمانی که موتور هواپیما ایرباس ۳۲۰ متعلق به یکی از خطوط هوایی آمریکا مورد اصابت غازهای کانادایی قرار گرفت و باعث خاموش شدن موتورها شد درست قبل از اینکه خلبان تصمیم به تغییر جهت بگیرد اما لازم به ذکر است که موتور هواپیما توانایی برخورد با پرندگان ۴ پوندی را دارد ، و هر چیزی بزرگتر از آن می تواند فاجعه آفرین باشد .

۷) ترس از پرواز به عنوان یک اختلال عصبی_ روانی شناخته شده است.
درست .

۱۵_۲۵ % از جمعیت دچار ترس از پرواز هستند. اما خبر خوشحال کننده این است که این اختلال قابل درمان است و افراد می توانند بر این اختلال خود غلبه کنند.

۸) اگر افراد در طی ۹۰ ثانیه اولیه یک حادثه بتوانند خونسردی خود را حفظ کنند شانس بیشتری برای نجات یافتن دارند.
درست .

۹۰ ثانیه اولیه به دلیل اینکه در صورت نترسیدن و خونسرد ماندن افراد شانس نجات یافتن را برای آنها افزایش می دهد به “لحظات طلایی” معروف شده است. ترس حتی می تواند باعث شود که افراد فراموش کنند که چگونه می توانند کمربند ایمنی خود را باز کنند چه برسد به انجام دادن کارهای ضروری دیگر برای زنده ماندن.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *