تفلیس
تفلیس گرجستان سفر به گرجستان به این ۵ دلیل توریست‌ها به گرجستان سفر کردند: ۱. لازم نیست برای سفر به گرجستان ویزا بگیرید. ۲. در سفر به گرجستان همیشه یک مرد یا زن گرجی منتظر است تا کمک‌تان کند. گرجی‌ها مهربان و مهمان‌نوازند و رفتار خیلی خوبی با گردشگران دارند. ۳. نگران گم شدن یا آسیب دیدن در تفلیس یا شهرهای دیگر گرجستان نباشید. اینجا کشوری امن برای مسافران و بانوان تنها است. ۴. اگر اهل طبیعت‌گردی و ماجراجویی باشید، مطمئن باشید مناطق کوهستانی گرجستان بهترین چشم‌انداز را دارد. هرچند که توصیف طبیعت گرجستان با کلمات بی‌انصافی است اما براساس آخرین بررسی‌های ما از دوستان و همکاران و سایت‌های معتبر گردشگری، طبیعت و آب و هوای گرجستان واقعا بی‌نظیر است. ۵. بخش خوشمزه‌ی هر سفری شکم‌گردی است و شکم‌گردی در گرجستان انگیزه‌ی خوبی برای سفر است. غذاهای گرجی خیلی متنوع‌اند و پیشینه‌ی قوی دارند که بیشتر به مناطق روستایی‌شان برمی‌گردد. عطر و طعم برای گرجی‌ها مهم است و خوشبختانه با ذائقه‌ی ما ایرانی‌ها هم سازگار است.

آشنایی مختصر با شهر تفلیس
تفلیس، شهر تاریخی، وسیع و البته پایتخت کشور گرجستان است. وقتی در این پایتخت قدم می زنید با ترکیبی از بافت سنتی و ساختمان های شکیل و مدرن رو به رو می شوید که به زیبایی در کنار هم جا خوش کرده اند. پایتخت گرجستان دیدنی های خاص خودش را دارد و از جاذبه های گردشگری تفلیس می توان به بافت تاریخی آن که درست در مرکز شهر قرار دارد، اشاره کرد.

۱) زبان رسمی مردم گرجستان و تفلیس گرجی است.

۲) ساعت رسمی گرجستان ۳۰ دقیقه از ایران عقب تر است.

۳) بهداشت آب و غذا: در برخی منابع گفته شده که آب شهر تفلیس سالم نیست در حالی که تجربه مسافران و گردشگرانی که به مدت طولانی در این شهر بوده اند، خلاف این گفته است و مشکلی در سلامت ایشان ایجاد نشده است. در هر حال اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید، بهتر است ریسک نکیند و از آب جوشیده و معدنی استفاده کنید. آب جوشیده در بسیاری از مکان ها در شهر تفلیس در دسترس است. شیر و لبنیات این شهر پاستوریزه و سالم اند. همچنین تنها از گوشت، ماهی و سبزیجاتی استفاده کنید که به خوبی پخته شده باشد و حتما پوست میوه ها را پیش از خوردن بگیرید.

۴) برای سفر به تفلیس باید نسبت به هپاتیت B واکسینه باشید. در شهر تفلیس امکان ابتلا به بیماری هاری وجود دارد. در صورتی که سگی شما را گاز گرفت، بلافاصله به دنبال درمان باشید. علاوه بر این اگر قصد دارید بیش از یک ماه در تفلیس بمانید، احتیاج به ارائه کارت عدم ابتلا به HIV دارید. در صورتی که این کارت را ندارید، مدارک و اسناد لازم را داشته باشید تا بتوانید به هنگام ورود آزمایش HIV را بدهید.

۵) برای سفر به تفلیس خوب است برخی از داروهای لازم را همراه خود ببرید، اما حتما پیش از سفر قانونی بودن ورود دارو ها را کنترل کنید.

۶) سالانه در شهر تفلیس چندین جشنواره و فستیوال برگزار می شود که از آن جمله می توان به: جشنواره هولی یا رنگ در بهار، جشنواره بستنی در ۱۷ جولای، جشنواره گل در ۲۶ می و روز استقلال گرجستان، جشنواره پنیر تفلیس در اکتبر هر سال، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس در ماه اکتبر، جشنواره بین المللی فیلم تفلیس در ماه اکتبر، جشنواره موسیقی اپن ایر تفلیس در ماه جولای، فستیوال ارتدکس گرجستان، جشنواره غذا سوپرا و جشنواره موسیقی جاز تفلیس اشاره کرد.

۷) به هنگام رانندگی در گرجستان نیز باید کاملا هوشیاری خود را حفظ کنید. پلیس این کشور با رانندگان مست برخورد جدی و قاطعی دارد.

۸) بستن کمربند برای راننده و مسافر جلو الزامی است. همچنین صحبت با تلفن همراه به هنگام رانندگی جریمه های سنگینی دارد.

۹) حداکثر سرعت مجاز در جاده های گرجستان، اغلب اوقات ۸۰ کیلومتر در ساعت است.

۱۰) در صورت امکان از رانندگی در شب خودداری کنید، چرا که بسیاری از قسمت ها فاقد شرایط نوری مناسب و حتی خط کشی های سفید است. همواره و همه جا با احتیاط رانندگی کنید.

در نهایت اگر می خواهید اطلاعات کاملی از این شهر داشته باشید، پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را بخوانید:

شهر تفلیس
واحد پول گرجستان، سطح قیمت شهر تفلیس لاری ،واحد پول کشور گرجستان بوده که با نمادهای (GEL)، (₾) و (ლ) نشان داده می شود و هر ۱ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۷۳ تومان) است.

از جمله اسکناس های رایج گرجستان می توان به اسکناس های ۱ لاری (با زمینه آبی)، ۲ لاری (نارنجی)، ۵ لاری (قهوه ای)، ۱۰ لاری (سورمه ای)، ۲۰ لاری (قرمز و کهربایی)، ۵۰ لاری (سبز)، ۱۰۰ لاری (یشمی، قرمز، نارنجی)، ۲۰۰ لاری (نارنجی) و سکه هایی چون ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ تتری و سکه های ۱ و ۲ لاری اشاره کرد. خوب است بدانید که هر ۱ لاری برابر با ۱۰۰ تتری است.

ارزیابی هزینه

هزینه ها در شهر تفلیس در برخی موارد کم تر از تهران و در برخی از موارد بیش تر است. به طور مثال هزینه رستوران ها حدود ۵ تا ۱۰ درصد بیش تر و هزینه پوشاک حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد و هزینه اجاره اقامتگاه ها نیز حدود ۵۵% درصد کم تر از تهران هستند. البته هزینه های دیگری مانند تعرفه تاکسی ها، بنزین و تعرفه تماس با موبایل در گرجستان، بیش تر از تهران هستند.

مدارک و هزینه های قبل از سفر
پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا روادید اقدام کنید. البته برخی از کشورها مانند ارمنستان و ترکیه احتیاجی به روادید و یا ویزا ندارند و روادید برخی از کشورها را نیز می توان در فرودگاه گرفت که به نام روادید فرودگاهی معروف هستند.

در حال حاضر برای سفر به گرجستان احتیاجی به گرفتن روادید و ویزا ندارید و بابت آن نباید هیچ هزینه ای بپردازید. تنها در هنگام عبور از مرز یا فرودگاه، مهر ورود برای شما زده خواهد شد.

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

۱- هزینه ۱۰۰۰ تومان بابت شناسه

۲- هزینه ۳,۷۵۰ تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

۳- هزینه ۷۵,۰۰۰ تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

۴- هزینه ۲۹,۳۰۰ تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزاست که البته این موضوع شامل کشور گرجستان نمی شود و نیازی به گرفتن ویزا ندارید.

مدارک و هزینه های قبل از سفر

برای سفر به تفلیس پایتخت کشور گرجستان، روش ها و راه های مختلفی وجود دارد که انتخاب هر یک هزینه های مختلفی را برای شما در پی دارد.

انتخاب هر یک از مواردی که در ادامه می گوییم به مسائلی چون روحیه، بودجه سفر، وضعیت جسمانی، دُز هیجان مورد نظر و البته میزان مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. به طور مثال می توانید تورهای هوایی را انتخاب کنید، راحتی و سرعت و سفری لوکس را هم زمان برای خود رقم بزنید و یا به سراغ آن طرف این طیف وسیعِ حق انتخاب بروید و سفرهای زمینی و کوله گردی را برگزینید؛ سفری سرشار از مسئولیت، برنامه ریزی و صد البته هیجان و خاطراتی تکرار نشدنی!

حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.

راه‌های مختلف سفر به تفلیس عبارت اند از:

۱- تورهای تفلیس : ۱) هوایی

۲) زمینی

۲- شخصی : ۱) هواپیما

۲) اتوبوس

۳) را های ترکیبی

۴) ماشین شخصی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول ۲۲۰ هزار تومان، بار دوم ۳۳۰ هزار تومان و بار سوم به بعد ۴۴۰ هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید.
۱- هزینه‌ های حمل و نقل عمومی تفلیس
برای گردش در فواصل شهری تفلیس می توانید از گزینه هایی چون مترو، تاکسی، اتوبوس و مینی بوس استفاده کنید.

بلیت الکترونیک رایج در شهر تفلیس «Metromoney cards» نام دارد که آن را می توانید از ایستگاه های فروش بلیت در مترو با هزینه ۲ لاری گرجستان (معادل ۳,۳۴۶ تومان) تهیه کنید. برای سوار شدن به مترو لازم است این کارت را بخرید که البته به هنگام سواری اتوبوس و مینی بوس های زرد رنگ نیز کاربرد دارد. این کارت ها را می توانید در ایستگاه های بلیت مترو و یا دستگاه های نارنجی، به مقدار دلخواه شارژ کنید.

مترو: مترو شهر تفلیس دو خط و ۲۱ ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می کند. ساعت کاری مترو از ۶ صبح تا نیمه شب است و نام ایستگاه ها علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی نیز اعلام می شود. همان طور که گفته شد برای مترو سواری احتیاج به کارت دارید. باید به هنگام ورود به مترو کارت زده که هزینه ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۸۳۶ تومان) از کارت شما کم می شود.

تاکسی: تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند، بنابراین پیش از سوار شدن در مورد نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک مسیر کوتاه (تا ۳ کیلومتر) برابر با ۵ لاری گرجستان (معادل ۸,۳۶۶ تومان) بوده و طولانی ترین مسیرها نیز حداکثر تا ۱۰ لاری گرجستان (معادل ۱۶,۷۳۳ تومان) هزینه بر می دارد.

در هر حال اگر سوار ماشینی شدید که تاکسی متر داشت، لیست هزینه ها به این ترتیب است:

ورودی تاکسی: ۳ لاری گرجستان (معادل ۵,۰۱۹ تومان)

هزینه هر ۱ کیلومتر: ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۸۳۶ تومان)

هزینه هر ۱ ساعت انتظار: ۸ لاری گرجستان (معادل ۱۳,۳۸۶ تومان)

اتوبوس و مینی بوس: اتوبوس های زرد رنگ شهر و مینی بوس هایی به نام (Marshrutka) از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی و در دسترس اند. در بیش تر ایستگاه های اتوبوس، لیست ایستگاه ها و مقاصد در تابلو دیجیتال به دو زبان انگلیسی و گرجی به نمایش در می آید. البته شماره و مسیر ها بر روی تابلو اتوبوس ها نیز وجود دارد که توجه داشته باشید که اتوبوس ها تنها در ایستگاه ها توقف دارند، در حالی که مینی بوس هر جا که شما بخواهید، نگه می دارد. برای آن که راننده مینی بوس توقف کند، می توانید بلند بگویید: Gaacheret ! یعنی بایست.

برای پرداخت هزینه اتوبوس و مینی بوس نیز می توانید از بلیت الکترونیک تفلیس استفاده کنید که هزینه سواری اتوبوس ها ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۸۳۶ تومان) و هزینه مینی بوس ها بین ۰.۴ لاری گرجستان (معادل ۶۶۹ تومان) تا ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۱,۳۳۸ تومان) است. البته می توانید برای پرداخت هزینه از پول نقد هم استفاده کنید. (درست همین مقدار را بپردازید)

تاکسی ارزان: یک راه دیگر استفاده از تاکسی های ارزان و ماشین های شخصی است که با استفاده از یک پلتفروم مخصوص می توانید مسیرها را با هزینه ای کم تر طی کنید. برای استفاده از این تاکسی ها به این سایت مراجعه کنید.

در کل می توان تمام هزینه های حمل و نقل در تفلیس را به صورت خلاصه در زیر نشان داد:

هزینه بلیت الکترونیک یا مترو مانی کارت: ۲ لاری گرجستان (معادل ۳,۳۴۶ تومان)
هزینه بلیت یک سفره مترو: ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۸۳۶ تومان)
هزینه بلیت یک سفره اتوبوس: ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۸۳۶ تومان)
هزینه مینی بوس: ۰.۴ لاری گرجستان (معادل ۶۶۹ تومان) تا ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۱,۳۳۸ تومان)
هزینه تاکسی: از ۳ لاری گرجستان (معادل ۵,۰۱۹ تومان) بالا
هزینه بنزین: لیتری ۲ لاری گرجستان (معادل ۳,۳۴۶ تومان) تا ۲.۵ لاری گرجستان (معادل ۴,۱۸۳ تومان)

۲- هزینه های اقامت در تفلیس
در شهر تفلیس و پایتخت گرجستان، انواع مختلفی از اقامتگاه ها با هزینه های متفاوت وجود دارد.

هتل ها: در تفلیس حدود ۳۲۲ هتل با درجه بندی های متنوع به چشم می خورد که می توان طیف هزینه های زیر را برای یک شب دید:

هتل های ۲ ستاره: بین ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۸۳,۶۶۵ تومان) تا ۲۵۰ لاری گرجستان (معادل ۴۱۸,۳۲۶ تومان)

هتل های ۳ ستاره: بین ۴۰ لاری گرجستان (معادل ۶۶,۹۳۲ تومان) تا ۴۸۰ لاری گرجستان (معادل ۸۰۳,۱۸۷ تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۸۳,۶۶۵ تومان) تا ۷۳۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۲۲۱,۵۱۳ تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین ۲۸۰ لاری گرجستان (معادل ۴۶۸,۵۲۵ تومان) تا ۱۱۰۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۸۴۰,۶۳۷ تومان)

آپارتمان: هزینه ‌سوئیت ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. حدود ۱۴۰۰ آپارتمان در شهر باتومی وجود دارد که از اقامتگاهی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان های تفلیس از شبی ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۳۳,۴۶۶ تومان) تا ۶۰۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۰۰۳,۹۸۴ تومان)

هاستل ها: هاستل ها در واقع نوعی خوابگاه هستند که می توانید در آن جا تخت رزرو کنید و از امکانات ساختمان هم استفاده نمایید. نزدیک ۲۰۰ هاستل مختلف در شهر تفلیس وجود دارد که هزینه ها بسته به امکانات و موقعیت قرارگیری متفاوت است.

هزینه هاستل های تفلیس: از شبی ۷ لاری گرجستان (معادل ۱۱,۷۱۳ تومان) تا ۸۰ لاری گرجستان (معادل ۱۳۳,۸۶۴ تومان)

راهنمای انتخاب اقامتگاه در سفر
راهکارهایی برای انتخاب اقامت مناسب در سفر
راهنمای انتخاب مناسب ترین اتاق در هتل
راهنمای انتخاب مناسب ترین هتل در سفر
کاهش هزینه های اقامت در هتل
برای آشنایی با بهترین هتل ها و هاستل های تفلیس، وارد صفحه زیر شوید:

۳- هزینه‌ های خوراک در تفلیس
وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. همچنین در ادامه اطلاعاتی از طیف هزینه یک وعده غذا در رستوران های مختلف خواهیم گفت.

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر استانبول پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان قیمت: بین ۱۰ لاری گرجستان (معادل ۱۶,۷۳۳ تومان) تا ۱۵ لاری گرجستان (معادل ۲۵,۰۹۹ تومان)
رستوران متوسط: حدود ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۳۳,۴۶۶ تومان) تا ۳۵ لاری گرجستان (معادل ۵۸,۵۶۵ تومان)
رستوران لوکس: از ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۸۳,۶۶۵ تومان) به بالا
فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: بین ۷ لاری گرجستان (معادل ۱۱,۷۱۳ تومان) تا ۱۵ لاری گرجستان (معادل ۲۵,۰۹۹ تومان)

خوراکی های لازم:

نان (۵۰۰ گرمی): ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۱,۳۳۸ تومان)
شیر: هر لیتر ۲.۹ لاری گرجستان (معادل ۴,۸۵۲ تومان)
برنج سفید (کیلویی): ۳ لاری گرجستان (معادل ۵,۰۱۹ تومان)
تخم مرغ ۱۲ عددی : ۳.۵ لاری گرجستان (معادل ۵,۸۵۶ تومان)
یک بطری آب ۱.۵ لیتری: ۱ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۷۳ تومان)

میوه و سبزیجات (۱ کیلوگرم):

گوجه فرنگی: ۲.۵ لاری گرجستان (معادل ۴,۱۸۳ تومان)
پیاز: ۱ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۷۳ تومان)
سیب زمینی: ۱ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۷۳ تومان)
کاهو: ۱ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۷۳ تومان)
سیب: ۲ لاری گرجستان (معادل ۳,۳۴۶ تومان)
موز: ۳.۵ لاری گرجستان (معادل ۵,۸۵۶ تومان)
پرتقال: ۳ لاری گرجستان (معادل ۵,۰۱۹ تومان)

۴- هزینه های تفریح در تفلیس
اغلب مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس، هزینه ورودی ندارند و رایگان هستند. با این حال در این جا هزینه ورودی مهم ترین مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس و البته برخی از فعالیت های هیجانی پایتخت گرجستان گفته شده اند:

تفریحات:

۱- تله کابین تفلیس: ۱ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۷۳ تومان)

۲- پارک آبی جینو پردایس: ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۵۰,۱۹۹ تومان) تا ۱۵۰ لاری گرجستان (معادل ۲۵۰,۹۹۶ تومان)

۳- شهربازی متاتسمیندا: بسته به نوع و تعداد بازی ها: ۳ لاری گرجستان (معادل ۵,۰۱۹ تومان) تا ۷۷ لاری گرجستان (معادل ۱۲۸,۸۴۴ تومان)

۴- حمام گوگردی گولو: بین ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۵۰,۱۹۹ تومان) تا ۲۲۰ لاری گرجستان (معادل ۳۶۸,۱۲۷ تومان)

۵- پارک بین المللی موتور روستاوی: ورودی ۵ لاری گرجستان (معادل ۸,۳۶۶ تومان) ، تفریح: ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۵۰,۱۹۹ تومان) تا ۸۰۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۳۳۸,۶۴۵ تومان)

۶- کلوپ بولینگ لبوسکی: بسته به نوع بازی: ۲ لاری گرجستان (معادل ۳,۳۴۶ تومان) تا ۴۰ لاری گرجستان (معادل ۶۶,۹۳۲ تومان)

۷- پارک آسترا: دارای چندین بازی مانند کارتینگ، اتاق تیراندازی، بیلیارد و ...: بین ۱ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۷۳ تومان) تا ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۳۳,۴۶۶ تومان)

کارتینگ: بین ۱۲ لاری گرجستان (معادل ۲۰,۰۷۹ تومان) تا ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۳۳,۴۶۶ تومان)

۸- پارک آبی یوروپارک: بین ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۵۰,۱۹۹ تومان) تا ۴۰ لاری گرجستان (معادل ۶۶,۹۳۲ تومان)

۹- پینت بال هف لایف: ۲۵ لاری گرجستان (معادل ۴۱,۸۳۲ تومان) تا ۳۵ لاری گرجستان (معادل ۵۸,۵۶۵ تومان)

۱۰- بالن سواری در تفلیس: نفری ۱۶۵ یورو (معادل ۱,۲۲۲,۶۵۰ تومان) تا ۱۹۰ یورو (معادل ۱,۴۰۷,۹۰۰ تومان)

ورودی دیدنی ها:

۱- کلیسای جامع تثلیث یا سامبا : رایگان

۲- قلعه تاریخی ناریکالا: رایگان

۳- باغ ملی گیاهشناسی گرجستان: ۳ لاری گرجستان (معادل ۵,۰۱۹ تومان)

۴- باغ وحش تفلیس: ۲ لاری گرجستان (معادل ۳,۳۴۶ تومان)

۵- دریاچه لیسی: رایگان

۶- کوهستان پارک متتسمیندا: رایگان

۶- هزینه سرویس موبایل در گرجستان
هزینه تعرفه های موبایل در کشور گرجستان به نسبت ایران بسیار بالاست و هزینه هر یک دقیقه مکالمه با اپراتورهای تلفن همراه گرجستان در حدود ۰.۲ لاری گرجستان (معادل ۳۳۴ تومان) است.

از سویی دیگر هزینه های رومینگ همراه اول و ایرانسل نیز کم نیستند. در جدول زیر لیست هزینه های این دو اپراتور آمده است.

هر چند هزینه مکالمه در گرجستان و با اپراتورهای این کشور به نسبت ایران بیش تر است، اما همان طور که می بینیند هزینه های رومینگ اپراتورهای ایرانی نیز بالا هستند. بنابراین اگر مکالمه زیادی خواهید داشت، خرید سیمکارت گرجی توصیه می شود.

در گرجستان سه اپراتور به نام های مگتی کام (MagtiCom)، بی لاین (Beeline) و جئوسل (Geocell) خدمات تلفن همراه را ارائه می دهند. همان طور که ترتیب نام بردن نشان می دهد، اپراتور مگتی کام در اولویت قرار داشته، پوشش و آنتن دهی بسیار بهتری در سرتاسر کشور گرجستان دارد و می تواند انتخاب اول شما باشد. هزینه این سه اپراتور بسیار نزدیک به هم است و تفاوت چندانی ندارند.

سیم کارت های مگتی کام را با نام مگتی، بالی و یا بانی می توانید در فرودگاه و یا تمام شعب این اپراتور و با قیمت ۵ لاری گرجستان (معادل ۸,۳۶۶ تومان) خریداری کنید.

نکته مهم: اگر انگیزه شما از تهیه سیم کارت های گرجی در شهر تفلیس، تنها به جهت استفاده از اینترنت است، خوب است بدانید که نقاط زیادی از این شهر هستند که اینترنت رایگان را در اختیار ساکنان و گردشگران قرار می دهند. نقاط مرکزی و پر رفت و آمد شهر مانند خیابان روستاولی از آن جمله هستند. همچنین شما در مینی بوس های تفلیس نیز می توانید از وای‌فای رایگان بهره مند شوید.
امنیت در طی سفر به تفلیس
کشور گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده ۸۵ دنیا قرار گرفته و می توان گفت امنیت بالایی دارد. قرار داشتن گرجستان در رده ۸۵ به این معناست که بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار گرفته است.

در بررسی دقیق تر شهر تفلیس، پایتخت گرجستان در مقایسه با تهران، می بینیم که شاخص امنیت این شهر در حدود ۸۰% بوده و باتهارن تفاوتی ۴۰ درصدی دارد. همچنین نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و ... در شهر تفلیس بسیار پایین است.

جالب است بدانید که طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز تفلیس «بسیار بالا» و در شب «بالا» ارزیابی می شود.

بهترین فصل سفر به تفلیس
شهر تفلیس در منطقه ی نیمکره شمالی، جنوب منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز قرار دارد. از آن جا که اقلیم نیمه گرم سیری و مرطوب دارد، در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را در تفلیس می بینیم. اغلب اوقات سال بارندگی قابل توجهی در تفلیس و دیگر مناطق گرجستان وجود دارد به گونه ای که دورهای طولانی خشک و کم بارش در این کشور وجود ندارد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهار فصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. هر چند در تمام طول سال می توان به تفلیس سفر کرد، ولی برخی از اوقات سال بهتر از باقی اوقات است.

گرم ترین اوقات سال (تابستان): در طی ماه های تیر و مرداد، گرم ترین اوقات سال را شاهد خواهیم بود. با این حال اغلب اوقات بالاترین دمای روزانه در حول و حوش ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. دمای شب ها در این سه ماه تا ۱۵ درجه سانتیگراد پایین می آید. در آخرین ماه تابستان بارش باران بسیار کم است و اغلب اوقاتت خشک باقی می ماند.

سردترین اوقات سال (زمستان): به طور متوسط، ماه های دسمابر و ژانویه سردترین اوقات سال در شهر تفلیس محسوب می شوند. به گونه ای که بیش ترین دمای روزانه در طی این دو ماه حداکثر تا ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد و دما در طی شب تا منفی ۱ درجه سانتیگراد نیز پایین می آید. گاهی اوقات نیز دما در طیی شب به قدری پایین می اید که آب ها یخ می زنند که البته خیلی معمول نیست.

بارانی ترین اوقات (بهار): حداکثر میزان باراش باران در طی ماه های آپریل تا ژوئن در گرجستان رخ می دهد.

بنابراین بهترین فصل سفر به تفلیس، بهار و پاییز هستند که در طی این دو فصل، هوا معتدل است و بارندگی دلپذیری در جریان است.